TUNING JE ŽIVOT

čuuuuus

Editory

Editory

Editory jsou programy, které je možné na psaní stránek použít

Strukturní nebo wysiwyg?

Mezi autory webů jsou oblíbené dva základní typy editorů -- strukturní a wysiwyg.

 • Strukturními editory se upravuje přímo výsledný kód, je třeba znát jazyk HTML.
 • Wysiwyg editory zobrazují stránku už při psaní tak, jak bude vypadat v prohlížeči a kód generuje automaticky, žádná znalost jazyka není potřeba.

Strukturní editory

Ač jsou poněkud těžkopádné, ten, kdo umí HTML, s nimi dokáže opravdová kouzla. Program vypadá jako obyčejný texťák, ale umožňuje trochu sofistikovanější zadávání tagů. Zástupci takových editorů jsou například HomeSite, UltraEdit, české EasyPad a PSPad. Já jsem dlouho používal nejjednodušší strukturní editor -- Poznámkový blok, neboli Notepad (ten samozřejmě žádné zadávání tagů nepodporuje). Nyní je mým favoritem PSPad.

Ačkoli v minulých letech zdálo, že lidé z pohodlnosti přejdou od strukturních editorů k wysiwyg editorům,  nestalo se tak. Strukturní editory význam neztrácejí. Používají je ale zejména profesionální tvůrci dynamických a jinak specifických stránek, kde je třeba mít naprostou kontrolu nad vytvářeným kódem.

Tato stránka upravovaná ve strukturním editoru HomeSite 5

Obrázek ukazuje stránku otevřenou ve strukturním editoru (HomeSite 5).

Wysiwyg editory

Wysiwyg je anglická zkratka která znamená "What you see is what you get", tedy "co vidíš, to dostaneš". Práce s nimi je velmi pohodlná. Nezapírám, že jsem si je oblíbil. Nevýhodou je, že neukazují úplně přesně to, co z toho vyleze a že občas dělají zmatek v kódu. Zástupci jsou všechny verze Microsoft FrontPage, Dreamweaver, Adobe GoLive nebo NVU.

Všechny slušné wysiwyg editory dnes nabízejí možnost přímé úpravy kódu, akorát jej potom zkontrolují. K velké zlosti mnohých autorů ten kód při ukládání i trochu mění, ale to už je prostě daň.

Tato stránka upravovaná ve wysiwyg editoru FrontPage 2002

Obrázek ukazuje stránku otevřenou ve wysiwyg editoru (FrontPage 2000).

Když jsem tuto stránku před sedmi lety psal (aktualizováno 2005), domníval jsem se, že se brzo objeví spousta skvělých wysiwyg editorů, které budou volně ke stažení. Ale zmýlil jsem se. Z bezplatných produktů se dá trochu použít akorát editor příslušející k Mozille nebo NVU, ale ani to není ono (znáte-li nějaké další, dejte mi prosím vědět), výsledný kód je příšerný. Doporučuji vyzkoušet (a případně koupit) MS FrontPage nebo Macromedia Dreamweaver.

Různých www editorů existují tisíce. Další text stránky pojednává o těch editorech, s nimiž jsem se setkal. Může vás to nudit, případně to přeskočte.

Microsoftí sbírka

Editory od Microsoftu se snaží vyvolat zdání, kdovíjak jsou super a co všechno umějí. Nejlepších výsledků v nich dosáhnete, když budete psát čistý html text a nebudete do stránek z menu vkládat žádné microsoftí hanebnosti.

FrontPage 2000 byl můj oblíbený editor -- napsal jsem k němu velmi podrobnou nápovědu. Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější editor stránek. Umožňuje psát stránky bez znalosti kódu nebo, pokud to umíte, můžete kód měnit. Ovládání programu je velmi podobné klasickým texťákům. Jde o jediný wysiwyg editor pro Windows, který zvládá pravopisnou kontrolu češtiny a kódování ISO-8859-2.

FrontPage 2002 je maličko zdokonalená verze. Je důležité, že je v češtině.

FrontPage 2003 je trochu více zdokonalená verze. Podstatné je, že o hodně méně mrví výsledný html kód. Dokonce se ve FrontPage 2003 dá psát validně. Je také v češtině. Ovládá se podstatně hůř než verze 2000, inu pokrok.

Také existoval FrontPage Editor 98.

FrontPage Express je osekaná verze FP Editoru, která bývala dodávána s novými instalacemi Micro$oftího Exploreru 4 a 5. Vyskytuje se velmi málo a je nepoužitelný. Ani nevím, jestli se dá někde stáhnout.

Word 97 na tvorbu stránek používali snad jen flegmatici, ale dá se to a je to jednoduché.

Notepad neboli Poznámkový blok najdete ve všech Windowsech. (Je to nejjednodušší a dostatečně spolehlivý editor.)

Mozilla Editor

Docela hezký wysiwyg editor je dodáván i s prohlížečem Mozilla (Netscape 6). Český text se v něm nastaví View > Character coding > Customize a přidat (add) nějaké Central european kódování. Potom se musí navolit. K mé velké lítosti většinu věcí zadává zastaralými html tagy a neumí pracovat se styly.

Vedle toho existuje program NVU. Vyvíjí se rychle, ale stále si nemyslím, že by byl moc použitelný.

Macromedia Dreamweaver

Vcelku špičkový wysiwyg program, na kterém jsem nenašel žádnou chybu, ale nestíhám jej moc testovat.

Dreamweaver má spoustu skvělých funkcí, například umí začistit HTML vzniklé ve Wordu. Trošku hůře se s ním pracuje na menších monitorech. Také jsem si ještě nezvykl na systém oken a obecnou logiku. To už je prý v nejnovějších verzích změněno. Doporučuji jej.

Už verze 3 byla velmi dobrá, teď už existuje verze 2004 MX. Wysiwyg režim má MX poněkud oslabený na úkor kontroly nad kódem, což je asi dobře. Pozor, nepodařilo se mi jej odinstalovat.

Firma Macromedia nabízí i další programy pro práci s webem. Asi nejzajímavější se mi zdá Macromedia Contribute, což je program pro sekretářku, aby mohla upravovat firemní stránky bez jakýchkoliv znalostí.

HomeSite

Na HomeSite je velmi oblíbený strukturní HTML editor. Kdo umí dobře HTML, dosahuje s HomeSite velmi podstatné efektivity. Kdo umí HTML hůře, tomu program chytře napovídá.

Upravovaná stránka má v HomeSite dvě základní zobrazení "edit" a "browse". V editačním zobrazení se píše normálně html kód. Při přepnutí do prohlížecího (browse) zobrazení je stránka vidět přesně tak, jak bude vypadat v prohlížeči. Přepínání je přitom velice rychlé -- klávesou F12 (takže F12 mačkám už i v jiných programech -- marně :-). Pomocí nabídky lze rychle prohlížet stránku i v jiných prohlížečích.

Velmi mocná je v HomeSite funkce Extended Replace -- dokáže nahradit jeden řetězec jiným ve všech souborech v daném adresáři včetně podadresářů. (Podobnou funkci obsahuje i programy PSPad nebo UltraEdit.) Kdo někdo něco měnil v celém webu, dá mi za pravdu, že to je velmi užitečná funkce. HomeSite 5 má problém s hledáním českých znaků.

HomeSite umí spoustu dalších věcí, např. barvit HTML kód, validovat dokument nebo převádět html do xhtml. Uživatel si může nastavit svoje oblíbená tlačítka a vkládat jimi svoje vlastní kódové sekvence.

Z této oslavné ódy je doufám zřejmé, že jsem si HomeSite oblíbil. Z drobných nevýhod bych zmínil ne-podporu kódování iso-8859-2 (takže š ž a ť vkládám přes alt).

HomeSite + (nebo MX) je hybrid mezi HomeSite a DreamVeawerem, není to moc dobrý program, mohu-li soudit.

PSPad

PSPad je strukturní editor, zdarma, má překvapivě vysokou kvalitu. Původní český software. Hlavní přednosti (podle mě):

 • umí stránky ukládat v různých českých kódováních včetně iso-8859-2 a UTF-8;
 • úžasné je pokročilé vyhledávání a nahrazování ve více souborech -- umí přitom hledat i české znaky;
 • rychlý náhled stránky klávesou F10;
 • slovník na kontrolu pravopisu češtiny.

PSPad má spoustu dalších pokročilých funkcí, které jsem si nikdy nestihnul proklikat. Rozhodně doporučuji.

OpenOffice

Výborný balík programů v anglické verzi míval jeden velký problém -- češtinu. Už je to dávno, co jsem to testoval (asi v roce 2001), ale ať se jsem se snažit jakkoliv, š, ř, ž (a jiné) jsem na stránky pomocí tohoto programu prostě nedostal. Podle různých ohlasů už je čeština v OpenOffice v pořádku (aktualizováno 2005).

Adobe Go Live

Na první pohled vypadá tento program dobře. Když jsem ho testoval já, neuměl jsem nastavit češtinu. Prostě mi to na místa českých znaků vkládalo nesprávné entity. Takže jsem testování příliš brzo ukončil a o programu nic moc nevím.

M. Jelínek mi poradil: Čeština se nastavuje jako všechno ostatní v GoLivu: Edit->Preferences, pak se musí zapnout v "Modules" položka "Encodings" a po restartu aplikace v "Encodings" vybrat jazyk, jaký je potřeba. Takže nějaký Central European (buď windows-1250 nebo iso-8859-2).

A další

Poslední dobou mám pocit, že se s HTML editory roztrhnul pytel. Nestíhám to sledovat. Jako editor stránek se dají použít skoro všechny pokročilé textové editory.

 • Výborný univerzální editor pro Windows je UltraEdit.
 • Dobré jsou české editory Golden HTML editor nebo EasyPad,
 • Od firmy 602 se dá jako wysiwyg editor použít 602Pro PC Suite
 • Musím ještě zmínit velmi efektivní práci s klasickými unixovskými editory, např. Vim (český návod  na Vim od Satrapy) nebo Emacs.
 • Oblíbený programátorský editor je Jedit, napsaný v Javě (více informací o Jedit).
Žádné komentáře
 
Copyright © Budík