TUNING JE ŽIVOT

čuuuuus

Různé prohlížeče

Různé prohlížeče

Různé prohlížeče (Explorer, Mozilla, Opera, Netscape) mohou stejné stránky zobrazovat různě.

V čem je problém?

Začínající Internetoví autoři nejsou psychicky připraveni na smutnou pravdu:

 • Stejná stránka se v různých prohlížečích může zobrazit odlišně.

Jako autor stránek na webu nevím, jaký prohlížeč bude můj čtenář používat. Můžu to jenom tušit. Proto nemá cenu specializovat se na jeden typ prohlížeče a stránky ladit jen pro něj. Obvykle je potřeba, aby stránky vypadaly stejně ve všech hlavních prohlížečích.

Svoje stránky byste vždy měli vyzkoušet alespoň na těchto prohlížečích:

 • Internet Explorer 6
 • Firefox
 • Opera 8 nebo 9

Tolik ve stručnosti, níže proberu nejčastější prohlížeče a jejich specifika podrobněji. Ale napřed krátký historický úvod.

Proč se prohlížeče liší

Internet se zpočátku vyvíjel neuvěřitelně rychle. Podobně dynamicky se přetvářel jazyk HTML, tak aby umožňoval zařazovat do stránek nové a nové věci. 

Starší prohlížeče neumožňovaly stejné zobrazení stránek jako prohlížeče moderní, protože v době vzniku starších prohlížečů se prostě nevědělo, jak se budou stránky psát za pár let. Něco samozřejmě zůstalo stejné, ale  staré prohlížeče neumějí zobrazovat nové styly, skripty a jiné vychytávky.

Kromě oficiální verze jazyka HTML existovaly různé hybridní formy HTML a rozšíření HTML. Výrobci prohlížečů (zejména Microsoft) se snažili do svých prohlížečů zabudovat podporu nestandardních věcí, které byly teprve v návrhu nebo které si sami vymysleli. Čili interpretace jazyka HTML je závislá na prohlížeči, který používá čtenář (klient).

V poslední době se to trochu uklidnilo. Microsoft do Internet Exploreru 6 (který je nyní v létě 2006 dominantní) zapracoval podporu některých důležitých standardů. Konkurenční prohlížeče Mozilla a Opera jsou na tom ohledně standardů ještě lépe.

Současné prohlížeče

V roce 2006 lze potkat tyto prohlížeče:

Typ, verze Rozšířenost Vlastnosti
Internet Explorer
6 a 7
75 % všech w-uživatelů, 
na Linuxu není
Dobrý prohlížeč, který je v současnosti de facto standardem. Verze 5, 5.5, 6 a 7 se liší pouze v detailech.
Mozilla, FireFox a další klony Mozilly 20% w-uživatelů, spousta linuxáků Velmi dobrý program označovaný obecně jako Mozilla nebo Gecko. Patří pod to i FireFox. Má budoucnost.
Opera 7 a 8 5% w-uživatelů Velmi dobrý prohlížeč se zajímavým ovládáním.
Konqueror 20% linuxáků Dobrý prohlížeč s podporou lecčeho
Safari asi 90% mac-uživatelů Nejlepší prohlížeč platformy Mac
Lynx Starší textový browser Textový prohlížeč pro Linux.
Links Linux s textovým režimem Textový prohlížeč pro Linux, rychlý, původně český. Zvládá rámy, tabulky, ale ne styly.
Prohlížeče mobilních zařízení Velmi různá podpora HTML, spíše špatná podpora CSS stylů.

Následují podrobnosti o důležitějších prohlížečích. Začátečníkům to doporučuji přeskočit.

Internet Explorer (zkratka IE nebo také MSIE)

Protože nejrozšířenějším prohlížečem je Internet Explorer, hodně lidí stránky ladí pro něj a v ostatních prohlížečích jenom trochu kontrolují, jestli to funguje. Dá se to tak dělat.

Dobrá verze Internet Exploreru je číslo 6. Pětky se také dají skousnout. Liší se pouze v detailech (zejména interpretace blokových CSS vlastností, rozšíření CSS a JavaScriptu). Čtvrtá verze IE se dnes prakticky nevyskytuje (méně než promile v roce 2005). Sedmá verze byla vydána v říjnu 2006 a ještě u nás není moc rozšířená.

Do jednoho počítače se dá pro testovací účely nainstalovat více verzí Internet Exploreru. Dlouho se to ale nevědělo (Microsoft říkal, že se ty verze navzájem nesnesou). Ale existují balíčky umožňující instalaci verzí 5.0 a 5.5 vedle dříve nainstalovaného IE 6.0. Více informací o instalaci tří verzí Exploreru najednou.

Internet Explorer 6 je docela dobrá verze. Má ho asi 70 % lidí. Verzi 5.0 má asi 2 % a verzi 5.5 asi 2 % uživatelů.

Mozilla, Firefox, Gecko

Nejlepší dnešní prohlížeč (2006). Podporuje CSS ve verzi 2, DOM2 a Javascript lépe než Microsoft Explorer. Drží se standardů. Umí dobře zobrazovat XML. Blokové elementy vykresluje trochu jinak než Internet Explorer (správně). Zdrojáky a instalačky pro všechny platformy lze najít na www.mozilla.org. Uživatelé si mohou svou Mozillu přizpůsobit pomocí jazyka XUL.

Existují různé distribuce Mozilly, nejpopulárnější se jmenuje FireFox (býval to FireBird). Firefox existuje i v češtině. (Projekt CZilla si klade za cíl lokalizovat do češtiny všechny produkty z Mozilla.org). Ke stažení je Firefox třeba na české stránce Firefoxu. Pokud někde uvidíte Netscape 6 nebo 7, je to také klon Mozilly. 

Mozilla se dá spustit jak na Windows, tak na Linuxu i na Macu. Vykreslovací jádro prohlížeče Mozilla se jmenuje Gecko (čte se to gecko, géčko nebo geko).

Opera 8

Opera je velmi dobrý prohlížeč, stáhněte si na www.operasoftware.com. Verze 8 je skvělá, zkoušel jsem už i devítku. Má velmi dobré ovládání (gesta myší jsou fantastická), je rychlá. Stránky zobrazuje hodně podobně jako Explorer, ale umí i standardní vykreslování. Některé věci v Opeře fungují trochu hůře. Od verze 8.5 je Opera zdarma a bez reklamních bannerů.

Netscape (NN)

Nejhorším prohlížečem minulosti je Netscape 4. Dnes jej používají pouze nepřátelští webmasteři a kritici, když chtějí dokázat, že máte špatně udělané stránky. Chybuje a padá. Lze na něj zcela zanevřít (psáno 2004) a nebrat jej v úvahu.

Co je Netscape 6, 7 a 8: Je to klon Mozilly. Netscape pátou verzi prohlížeče nechal vyvíjet nezávislou skupinou jako open-source. Tak vznikla Mozilla. Vývojovou verzi Mozilly přejal Netscape a udělal z ní prohlížeč Netscape 6. Jádrem je vykreslovací program Gecko. Netscape 6 a 4 jsou ke stažení na www.netscape.com, kde jsou též archivní starší verze (např. verze 3, která vůbec nepodporuje styly).

Když se dnes mezi českými webmastery mluví o Netscape, myslí se tím verze 4. Verzi 6 a 7 se říká Mozilla, protože to je Mozilla. V anglosaském světě v tom mají trochu větší zmatek a jako Netscape označují i šestou a sedmou verzi.

Prohlížeče pro Mac

 • Nejlepší prohlížeč na Macu je Safari, jde o nativní systémový prohlížeč.
 • Existuje Internet Explorer 5 pro Mac, který ale s IE na Windows nemá moc společného.
 • Existují portace Mozilly jako třeba FireFox.
 • Camino je postaven na jádru Mozilla.

Alternativní prohlížeče

 • Linuxový Konqueror je fajn, má vykreslovací jádro příbuzné k macovskému Safari. Je vyvíjen pro prostředí KDE.
 • Textové prohlížeče Links a Lynx jsou velmi oblíbené mezi uživateli Unixů a Linuxů. Links je český a relativně nový, Lynx je starý nečeský.
 • Některé programy tvářící se jako autonomní prohlížeče (třeba MyIE, Avant Browser) ve skutečnosti používají vykreslovací jádro z Internet Exploreru nebo z Mozilly (Gecko). Některé z nich jsou opravdu zajímavé, například Avant Browser má taby a gesta myší.

Starší verze

Občas se objevují trojkové verze Exploreru a Netscapu, zejména jako relikty na počítačích z let 1995 a 1996. Moderní věci (styly apod.) nepodporují (nebo špatně). Webmaster by se zbláznil, kdyby měl myslet i na tyto prohlížeče. Za uspokojivý výsledek se tedy považuje, pokud jsou v nich stránky alespoň čitelné. 

Standard, nebo optimalizace?

Kdo dělá internetové stránky, dostane se velmi brzy před dilema:

 • Mám dělat chudé, "standardní" stránky, které se dobře zobrazí ve všech prohlížečích,
 • nebo mám stránky odladit pro jeden druh prohlížeče (optimalizovat) a pak se jenom modlit, aby se to jinde zobrazilo správně?

Většina amatérů volí druhý postup. 

Někteří dokonce píší "tyto stránky jsou optimalizovány pro ten a ten prohlížeč". Uživatelé ostatních nechť si trhnou nohou, já za nic nemohu. Nepište to tam, je to pakárna. Kdo má správný prohlížeč, je v pohodě, kdo má špatný, ten si kvůli vám nebude stahovat jiný. Ani nepůjde kupovat nový monitor.

Metoda jednoduchosti

Pokud by bylo na výběr jen mezi těmito dvěma přístupy, bylo by dobré držet se jednoduchých, standardních postupů a žádné šílenosti do stránek nezařazovat. To vůbec není špatná cesta! Existují ale i jiné metody.

Metoda pokusu a opravy

Autor udělá krásné stránky optimalizované pro jeden prohlížeč a pak si to zkouší zobrazovat v jiných. Najde-li chybu, nějak ji opraví. To je slušná metoda, leč příliš pracná.

Metoda znalosti verzí HTML a CSS

Autor, který ví, co může a nemůže použít, je na tom nejlépe. Pokud vytvoří na stránce něco, co by se ve starších prohlížečích zobrazilo špatně, udělá to tak, aby se v nich zobrazilo alespoň něco. Nejlépe je využít přitom CSS styly. Je to těžké na znalosti, ale jediné všeobecné.

Rozlišení obrazovky

Když dělám důkladněji upravené stránky, často brečím nad tím, že nevím, jaké rozlišení bude můj čtenář používat. Mám dělat pro rozlišení 1024 bodů na řádek nebo jenom 800? Nebo méně? Možnosti řešení:

 1. Nedělat důkladně graficky upravené stránky nebo je dělat tak šikovně, aby na šířce nezáleželo (udělat je "gumové" aneb "s plovoucí šířkou"). Dá se to (hodně pomáhají styly).
 2. Uzavřít celou stránku do stylovaných divů s pevnou šířkou (nejčastěji 760 bodů). Všechno ostatní potom odehrávat uvnitř tohoto oddílu s nastavenou šířkou. V poslední době je toto řešení kritizováno majiteli mobilních počítačů s malým displejem, ale já ho doporučuji, protože je dobře předvídatelné.
 3. Nějakým skriptem si zjistit, jaké rozlišení klient používá a přepnout jej na danou stránku. Chce to mít více verzí stránky a umět skriptovat. Špatně se to aktualizuje, neb je třeba měnit více stránek najednou. Nebo pomocí skriptů a stylů po načtení stránky šířku stránky upravit podle velikosti okna. Já osobně tuto metodu nedoporučuji, protože to často chybuje.

Konkrétně

Mám zkušenosti s mnoha prohlížeči, v tabulce zmiňuji pouze ty, které se běžně vyskytují. Když jsem tuto tabulku v roce 97 psal poprvé, byly v ní zcela jiné sloupce a hemžilo se to hodnotami NE. Jak je vidět, časy se hodně zlepšily (aktualizováno 2004).

Typ Internet Explorer 
5, 5.5, 6 a 7
Mozilla
(Netscape 6 a 7, Firefox atd.)
Opera 7
JavaScript Ano Ano Ano
VBScript Ano Ne Ne
DOM nestandardní standardní oba
DHTML Po svém Po svém Po svém
CSS styly Ano Výborně Ano
CSS 2 něco málo skoro kompletně většinu věcí
CSS pozicování Ano Ano Ano
Grafické filtry Ano Ne Ne
Tagy <div> a <span> Ano Ano Ano
Tabulky dle HTML 4 Ano Ano Ano
Java applety Po nainstalování Po nainstalování Volitelně při instalaci
Flash Volitelně při instalaci Po nainstalování Po nainstalování
Rámy Ano Ano Ano
Tag <iframe> Ano Ano Ano
Zobrazení XML Ano Ano Ano
XSLT transformace trochu po svém Ano nevím

 

Žádné komentáře
 
Copyright © Budík